Ne 5krát nebo 10krát: jak často byste si měli mýt ruce vodou a mýdlem.

Kolikrát byste si měli umýt ruce po toaletě a zda si je můžete umýt bez mýdla, ale horkou vodou.

Proč byste si měli mýt ruce mýdlem / pixabay.com

Zdá se, že o tom, kdy a jak si mýt ruce, ví každý. Čas od času se však objeví otázky typu „Jak často si máte mýt ruce?“, „Co se stane, když si ruce neumyjete?“, „Máte si je mýt mýdlem, nebo bez něj?“. Pojďme si ještě jednou připomenout, proč byste si měli mýt ruce mýdlem a kdy byste na to neměli zapomínat.

Co se stane, když si neumyjete ruce mýdlem?

Začněme tím hlavním – proč je důležité mýt si ruce. Během dne chodíme na mnoho míst – do obchodů, dopravních prostředků, na veřejné toalety – a dotýkáme se mnoha povrchů. Ty jsou domovem armády virů, bakterií a plísní, a ty zase mohou způsobit mnoho nemocí – stejný průjem, chřipku, akutní respirační infekce a ano, stejný koronavirus. Pokud si však pravidelně a správně myjete ruce, můžete tyto bakterie a viry zneškodnit.

Proč byste si měli mýt ruce – U dětí by tato otázka neměla být vůbec na pořadu dne. Když se začneme špinavýma rukama dotýkat obličeje – očí, nosu, úst – dostane se do nich většina bakterií a virů. A pokud se dospělý dokáže zdržet tření nosu, děti tento proces nekontrolují a navíc si často tahají ruce do úst. Je proto důležité dbát na to, aby děti měly čisté ruce nebo aby se nedotýkaly obličeje, například při hře na pískovišti.

Je možné mýt si ruce bez mýdla? Ne tak docela. Pouhé opláchnutí vodou, i když je velmi horká, bakterie, špínu ani mastnotu nesmyje. To vše udělá mýdlo, takže mytí rukou bez mýdla prostě nemá smysl.

Proč byste si měli po toaletě mýt ruce mýdlem

Kolikrát byste si měli umýt ruce po toaletě / depositphotos.comKolikrát byste si měli umýt ruce po toaletě / depositphotos.com

Záchod – místo, kde žijí bakterie a viry, a pokud je to veřejný záchod – je to Klondike. Klika dveří, západka, tlačítko splachování záchodu – vše, čeho se dotknete, se hemží touto špínou. Za obzvlášť nebezpečnou je považována bakterie E. coli, která je odolná vůči antibiotikům a má dvakrát vyšší úmrtnost než ostatní kmeny. Riziko nákazy E. coli je právě nejvyšší u těch, kteří si po toaletě nemyjí ruce. Proto je tak důležité nezapomínat si po návštěvě toalety umýt ruce.

Vědci mezitím zjistili, že existují povrchy, které jsou špinavější než i ty na toaletě. Například výtahová tlačítka v nemocnici, pevné linky a mobilní telefony, klávesnice počítačů na veřejných místech. Samostatnou kapitolou jsou peníze: na povrchu bankovek a mincí často žije salmonela, virus hepatitidy A, norovirus, rotavirus a rhinovirus. Přenášejí se kontaktem s bankovkami a mohou způsobit infekci. Proto je povinné si po manipulaci s penězi umýt ruce vodou a mýdlem.

Jak často byste si měli mýt ruce vodou a mýdlem

Zjistili jsme, zda je nutné mýt si ruce po toaletě. Ale v jakých případech také a jak často? Odpověď je velmi jednoduchá: pokaždé, když je zašpiníte. Lékaři doporučují provádět tuto činnost alespoň 6krát denně, ale každý má jiný životní styl, takže u každého je to jiné.

Mytí rukou je povinné:

  • před jídlem a po jídle;
  • před, během a po vaření – zejména pokud jste pracovali se syrovým masem nebo rybami;
  • po kýchnutí nebo smrkání;
  • po kontaktu s nemocnou osobou;
  • po přebalení dítěte nebo po odnesení dítěte na toaletu (nebo když jdete sami na toaletu);
  • poté, co jste pohladili, nakrmili nebo uklidili po svém domácím zvířeti;
  • po vynesení odpadků.

Nezapomeňte si také umýt ruce, kdykoli se vrátíte z ulice, a naučte to i své děti.

Jak dlouho trvá mytí rukou

Světová zdravotnická organizace doporučuje věnovat mytí rukou přibližně 20-30 sekund. Měli byste si namočit ruce, napěnit mýdlo a důkladně si umýt hřbet rukou, pak dlaně a otřít si je mezi prsty, v blízkosti nehtů a pod nimi. Poté je opláchněte vodou a otřete do sucha nebo osušte. Kolikrát si mám umýt ruce po toaletě? Jednou stačí – ale důkladně.

Utření nebo osušení rukou je mimochodem nutností – na mokrých rukou se rychleji usazují choroboplodné zárodky a bakterie se mohou rychleji přenést na další osoby.

Zároveň byste podle odborníků neměli zacházet do druhého extrému a běhat si mýt ruce každých 10 minut – příliš časté mytí vysušuje a poškozuje pokožku rukou, protože se po dalším mytí nestihne zotavit. Zlaté pravidlo zde tedy zní: všeho s mírou je dobré.

Dříve jsme vám řekli, jak často prát pyžamo – 99 % lidí to dělá špatně.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Fantastické dekorace pro váš interiér

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: