Každý, kdo alespoň jednou v životě vyrazil na tábor, ví, že termoska je užitečná, ale rozmarná věc. Přečtěte si, jak ji správně umýt, aby neměla cizí pachy, a co dělat, pokud se tak již stalo.
Lze umýt termosku kyselinou citronovou / foto depositphotos.com
Pravděpodobně neexistuje člověk, který by doma neměl termosku. Souhlasíte, že je to věc pohodlná a praktická. Ať už se chystáte kamkoli: do kempu, do přírody nebo do lesa na houby, termoska se vám bude vždycky hodit. Málokdo však ví, že při nesprávném používání a skladování se tato věc rychle vybije.
Zkušení turisté ujišťují, že není většího problému než termoska, která získala nepříjemný zápach. Bohužel tento problém nevyřeší ani vylití zapomenutého čaje, ani její vyvětrání.
Poradíme vám, jak termosku doma vyčistit a co dělat, když začne vydávat nepříjemný zápach.
Jak vyčistit termosku
Nejjednodušší způsob je udělat roztok sody. To provedeme tak, že do baňky nasypeme 5 polévkových lžic sody a přidáme 500 ml vroucí vody. V závislosti na objemu termosky množství prostředku zvýšíme. Roztok sody necháme působit 3-4 hodiny nebo přes noc. Ráno dobře opláchneme pod tekoucí vodou. Všimněte si, že pokud termoska začne nepříjemně zapáchat, je třeba umýt také zátku. Lze jej buď vyvařit, nebo jednoduše namočit do roztoku sody a nechat působit, dokud voda nevychladne.
Pokud nevíte, jak termosku vyčistit od čajové vodní páry, můžete použít obyčejnou termosku. sůl. 4-5 polévkových lžic hrubé kamenné soli zalijte jedním litrem vroucí vody a nechte v termosce, dokud zcela nevychladne. Zátku v tomto případě nelze zašroubovat. Stačí jej namočit do stejného roztoku v obyčejné misce nebo talíři.
Je možné umýt termosku kyselinou citronovou?
Ano, lze, a mezi milovníky kempování je to nejčastější způsob. Když se zkušených trampů zeptáte, jak vyčistit termosku od čaje, obvykle vám poradí, abyste použili právě kyselinu citronovou. Problémem je, že čaj téměř vždy zanechává na baňce usazeniny. Pokud na kempování není možnost termosku do 3-4 hodin po uvaření nápoje umýt, je nános zajištěn. A pokud nápoj strávil v termosce noc – mytí baňky bude vyžadovat zvláštní znalosti a dovednosti. V tomto případě je lepší připravit roztok v poměru 1 polévková lžíce kyseliny citronové na 500 ml. vroucí vody. Nádobu bude třeba pevně uzavřít zátkou a nechat ji stát 3-4 hodiny.
Jak vyčistit kovovou termosku uvnitř
V tomto případě je nejjednodušším a nejúčinnějším prostředkem obyčejná kyselina octová. Bude nutné připravit roztok v poměru 3 polévkové lžíce octa na 500 ml teplé vody. Tuto tekutinu nalijte do termosky až po vrch, uzavřete ji zátkou a nechte přes noc působit.
Upozorňujeme však, že tato metoda je dobrá pouze pro kovové termosky, pokud máte plastovou kopii se skleněnou baňkou, ocet vám nepomůže.
Lze umýt termosku saponátem / foto depositphotos.com
Jak vyčistit termosku od zápachu
Můžete použít hořčičný prášek. K tomuto účelu stačí přelít 2-3 polévkové lžíce prášku 1 litrem vroucí vody. Termoska se zazátkuje, roztok se dobře protřepe, dokud se zcela nerozpustí, a nechá se 3-4 hodiny odstát.
Také pokud nevíte, čím termosku umýt, můžete použít obyčejnou. citron. Stačí nalít do baňky vroucí vodu téměř po hrdlo a přidat do ní jeden nadrobno nakrájený citron. Nádobu uzavřete a nechte ji přes noc stát. Věřte, že ráno nebude mít žádný povlak ani nepříjemný zápach.
Lze termosku umýt mycím prostředkem?
Ano, můžete, ale je třeba dodržovat následující pravidla:
- Nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, jinak poškodíte baňku i vnější povlak termosky;
- nikdy nepoužívejte chemické prostředky určené k jiným účelům, např. k čištění sporáku, mikrovlnné trouby nebo vany;
- zapomeňte na agresivní roztoky a prášky, které rozpouštějí rez a vodní kámen;
- termosku vždy umyjte mycím prostředkem na nádobí a vždy ji opláchněte pod tekoucí studenou vodou;
- pokud termosku po použití pouze myjete a nesnažíte se odstranit nepříjemný zápach – nepoužívejte vařící nebo příliš horkou vodu;
- při mytí termosky vždy používejte kartáč;
- termosku nikdy neuzavírejte ihned po umytí;
- Skladujte termosku na čistém a suchém místě pokud možno s otevřenou zátkou, aby se zápach neobjevil po delší dobu;
- pokud termosku delší dobu nepoužíváte, ale necháváte ji zavřenou, otevřete ji alespoň jednou za měsíc, umyjte ji a do skříně ji uložte až poté, co zcela vyschne.
Bohužel každá termoska dříve či později začne nepříjemně zapáchat. Bohužel je to ale nevyhnutelné, protože gumová těsnění jsou často vyrobena z ne zrovna kvalitního materiálu a jako první začnou podivně zapáchat. Pokud však termosku správně umyjete a uskladníte, bude vám sloužit mnoho let.
Již dříve jsme psali o tom, jak vyčistit hrnek nebo termosku od čajových usazenin.