Proč házet čajové sáčky do záchodu a jak s nimi umývat nádobí, až se leskne – dozvíte se v článku My.
Můžete si dát čajové sáčky na oči / depositphotos.com
Ty hostitelky, které nedávají přednost sypanému čaji, ale v sáčcích, naříkají, že je to nerentabilní – při opakovaném použití není nápoj tak chutný. Sáček se však dá využít i k jiným účelům – k čištění povrchů nebo k likvidaci hmyzu. My vám prozradí, jaké je nejužitečnější využití čajových sáčků v každodenním životě.
Dříve jsme hovořili o tom, proč dávat čajové sáčky na toaletu.
Jak můžete použít neaktivní čajové sáčky – možnosti
Čajové sáčky, ze kterých jste již čaj uvařili, je optimální použít při úklidu bytu. Takováto rozpočtová pomůcka vám umožní pít čaj a uklízet, hlavní je postupovat správně.
Na nádobí
Nejprve můžete potřít kovové kuchyňské náčiní vlhkým čajovým sáčkem – třísloviny v čaji zabraňují tvorbě rzi a chrání jemný povrch nádobí. Zadruhé, pokud čajový sáček namočíte do nádoby s horkou vodou a poté do téže nádoby namočíte i nádobí, snáze odstraníte mastnotu, a to i zatuchlou.
Na maso a přílohy
Tuhosti masa se můžete zbavit i pomocí sypaného čaje, jen o tom moc lidí neví. Uvařte si čaj ze sáčkového čaje, přidejte do něj vodu nebo víno. Nechte maso několik hodin marinovat a pak ho uvařte – budete překvapeni, ale pokrm bude chuťově výrazný a křehký jako nikdy předtím.
Dříve jsme hovořili o tom, jak maso změkčit jinými způsoby.
Můžete také provést pokus, který se zpravidla osvědčí – převařte vodu, namočte do ní čajový sáček a uvařte nevařený čaj. V této vodě pak uvařte makaróny nebo obiloviny – příloha bude neobvyklá, ale chuťově velmi příjemná. Pro tyto účely je nejlepší použít heřmánkový čaj nebo verzi s meduňkou.
Pro nepříjemný zápach
Pokud jste vařili maso nebo ryby, určitě jste na rukou zanechali nepříjemný zápach. Otřete si dlaně a prsty vlhkým čajovým sáčkem a budou opět vonět svěže.
Nepříjemné pachy můžete odstranit z jakéhokoli povrchu – například z kuchyňských skříněk, koše nebo lednice. Stačí, když na problematických místech necháte suché čajové sáčky, a uvidíte, že nepříjemný zápach během několika hodin zmizí.
Na koberce, sklo a nábytek
Použité čajové sáčky jsou skvělým prostředkem na čištění koberců – nasbírejte 5-10 sáčků a uložte je do lednice v nádobě s vodou, aby se nezkazily. Pak čaj ze sáčků vyjměte a vysušte je tak, aby byly mírně vlhké. Čaj rozetřete po koberci a po zaschnutí vysajte – koberec bude zářit čistotou a krásně vonět.
Totéž platí i pro okna – když čaj znovu uvaříte, pak ho nalijete do rozprašovače, nastříkáte na okno nebo zrcadlo a pak ho setřete suchým hadříkem, získáte čisté zrcadlo beze šmouh. Stejná technika funguje i na nábytek – díky čaji už nebudete potřebovat drahé leštidlo.
Na rostliny a škůdce
Zkušení květináři tvrdí, že čaj je velmi užitečný pro všechny rostliny. Připravte si slabý čajový roztok, pokud chcete květinu ochránit před houbovými infekcemi, nebo rozsypte čaj ze sáčku, pokud potřebujete kvalitní hnojivo.
Domácí škůdci, jako jsou myši nebo pavouci, silně nesnášejí vůni čaje. Proto můžete bez obav umístit několik čajových sáčků na odlehlá místa v bytě – nevítaní sousedé vás již nebudou obtěžovat.
Na vlasy a obličej
Není žádným tajemstvím, že čajové sáčky jsou oblíbeným prostředkem proti otokům a váčkům pod očima. Sáčky je třeba vložit do lednice a poté je vyndat a přiložit na oči. Kofein obsažený v čaji zmírní otoky a zmenší tmavé kruhy, zatímco antioxidanty zajistí dobrý krevní oběh. Stejná technologie používání čajových sáčků je vhodná i pro ty, kteří náhle „dostali“ opar nebo zánět spojivek – přiložení čajového sáčku na postižené místo urychlí proces hojení.
Užitečný lifehack: Pokud si pokaždé před mytím vlasů opláchnete vlasy slabým čajovým roztokem, vaše kadeře zesílí a urychlí se jejich růst.