Čím husy nekrmit: žádné maso ani vejce

Prozradíme vám, jak a čím doma husy krmit a jaké produkty jsou pro ně přísně zakázané.

Čím nemůžete krmit husy a co potřebujete / depositphotos.com

Husy jsou velmi inteligentní domácí ptáci. Chovají se nejen na farmách, ale i v malých hospodářstvích. Husy rychle přibývají na váze – doslova za několik měsíců – a jsou považovány za velmi nenáročné na potravu. Zároveň by však neměly být krmeny vším. Prozradíme vám, co byste neměli dávat housatům a dospělým husám a co jim naopak pomůže přibrat na váze.

Co můžete a nemůžete dávat svým husám

V přírodě se dospělé husy živí především rostlinnou potravou, někdy žížalami a malými rybami, které však konzumují náhodně. Husy by neměly být krmeny zeleninou ihned po narození.

Co dávat housatům:

  • první den pouze vodu;
  • druhý, třetí a čtvrtý den – žloutek s nasekanou zelenou cibulkou;
  • pátý den lze zavést tvaroh.

Poté lze do stravy přidávat nasekaný jetel, vojtěšku a kopřivy a od jednoho týdne věku pšeničnou a kukuřičnou kaši. Každý den lze podávat další a další zeleninu, ale nové produkty by neměly tvořit více než 15 % stravy a je třeba sledovat, jak na ně housata reagují.

Malé housata krmte 5x denně, krmivo by mělo být pokaždé čerstvě uvařené, protože rychle kysne, a mělo by být silně nakrájené (!).

Husátka by také měla mít stálý přístup k vodě, nejprve převařené – nejenže ji pijí, ale také si po jídle oplachují zobáky.

Hlavní zákaz – příliš tekutá strava by se neměla podávat housatům. Konzistence by měla být taková, aby se při zmáčknutí v ruce rozpadla. Jinak ucpe nosní otvory mláďat, což může způsobit zánět nosní dutiny a ta uhynou.

Po 2 až 3 týdnech, kdy housata povyrostou a zesílí, se do jejich jídelníčku zavádí více „dospělé“ potravy – trávu už umí štípat sama.

Čím krmit husy doma a co je zakázáno jim dávat

V přírodě je základem stravy hus rostlinná potrava: tráva, semena, oddenky, cibuloviny, zrní, bobule, vodní rostliny. Jak již bylo zmíněno, ptáci mohou jíst i hmyz a drobné korýše. V domácích podmínkách by se výživa ptáků měla co nejvíce blížit přirozené. Ujasněme si, čím by měli být krmeni.

Mohou být husy krmeny pšenicí, ječmenem a kukuřicí? Husy mohou a měly by být krmeny pšenicí, ječmenem a kukuřicí, ale zrno by nemělo být podáváno celé, ale rozdrcené a uvařené. Pokud je to možné, můžete ptákům i nadále podávat kaši. Existují také speciální hotové směsi pšenice, ječmene a kukuřice.

Ale 70 % stravy by stále měla tvořit zeleň: jetel, pampeliška, kopřiva. Dospělá husa může denně sníst až 2 kg zeleně – tím nasytí svůj organismus potřebnými vitamíny. Proto mnoho farmářů chová tohoto ptáka v teplém období, aby měli přístup k čerstvým bylinám.

Mohou být husy krmeny pouze kukuřicí? Nedoporučuje se. Stejně jako jim nemůžete dávat samotnou pšenici nebo ječmen. Strava ptáků by měla být pestrá – obiloviny se mohou střídat, navíc, jak již bylo zmíněno, by v ní měla být zelenina. Kromě toho jsou husy také výbornými jedlíky syrové dýně, cukety, melounů, melounů, sezónní zeleniny a ovoce. Můžete je nastrouhat, přidat k nim otruby a drť (mleté obilí) a husy budou spokojené.

V chladném období můžete zeleninu nahradit senem a husy krmit obilím. Lze husy krmit vařenými bramborami? Ano, můžete podávat vařené brambory a mrkev.

Husí strava by měla obsahovat tyto základní potraviny:

  • obiloviny – pšenice, ječmen, oves, kukuřice, které jsou bohaté na sacharidy a jsou dobrým zdrojem energie;
  • bylinky – jetel, máta, kopřiva, pampeliška, jsou zdrojem vitamínů a minerálů;
  • Zelenina – mrkev, dýně, cuketa, červená řepa, jsou také bohaté na vitamíny a vlákninu;
  • Kořenová zelenina – brambory, topinambur;
  • bílkovinné doplňky – tvaroh, zakysaná smetana, rybí moučka, které jsou nezbytné pro růst svalové hmoty;
  • Minerální doplňky – křída, kokina, sůl, jsou nezbytné pro kosti a tvorbu vaječné skořápky.

A teď to nejdůležitější – čím nekrmit husy:

  • čerstvě sklizené žito – musí být 3 měsíce naložené;
  • zkažené potraviny – např. plesnivý chléb, obiloviny napadené mykotoxiny nebo zkažené potraviny, naklíčené a zelené brambory;
  • tučné potraviny – např. smažené a tučné maso, sádlo;
  • slané potraviny – strouhanka, uzeniny, chipsy atd;
  • sladkosti – sušenky a jiné pečivo, cukrovinky.

Může se husám dávat čerstvé pečivo? Ani to se nedoporučuje. Chléb není pro husy přirozenou potravou a je v něm málo živin. Pokud budete husy krmit chlebem, jednoduše ztloustnou a budou mít zažívací problémy.

A ještě jedna věc: ne všechny bylinky jsou pro husy dobré – některé mohou způsobit zažívací potíže a sníženou produktivitu a dokonce i úhyn.

Nebezpečné pro husy jsou:

  • ostřice,
  • manžeta,
  • husí noha.

Husy jsou inteligentní ptáci a obvykle se jim samy vyhýbají, ale pokud mají hlad, mohou se nasytit. Pokud tedy husy posíláte na trávník nebo k vodní ploše, nejprve zkontrolujte místo pastvy a ptáky nakrmte zeleninou.

Již dříve jsme si řekli, jak krmit nosnice, aby lépe snášely.

Možná vás budou zajímat také novinky:

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Fantastické dekorace pro váš interiér

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: