Barevné a bílé košile s tuhým límečkem budou jako nové, pokud je vyperete kombinovaným způsobem praní.
Košile lze prát v ruce i v pračce / foto: REUTERS
Mnoho lidí si myslí, že špinavou bavlněnou košili se ztuhlým límečkem je lepší dát do čistírny než ji prát doma, ale to je mylná představa.
Existuje velmi jednoduchá metoda, která dosáhne dvou cílů – zbaví prádlo špíny a usnadní budoucí žehlení. Tuto metodu lze nazvat kombinovanou, protože zahrnuje kombinaci ručního praní s praním v pračce. Nejprve si uvědomme nce. Všimněte si, že My již vysvětlil, jak odstranit zažloutnutí límce na košili.
Zda je nutné košili při praní zapínat na knoflíky?
Obvykle se knoflíky na košilích zapínají, aby se zabránilo tomu, že se tento typ oděvu namotá na buben pračky a zaplete se do ostatních kusů. Bavlněné košile je třeba prát odděleně a není třeba je ždímat při vysokých otáčkách, proto není nutné je při praní zapínat.
Tuto důležitou nci jsme si objasnili, nyní můžeme přistoupit k podrobnému popisu praní různých košil. Nejprve je nutné oddělit bílé košile od barevných a vše připravit k ručnímu praní.
Jak prát košile s tuhým límcem – správná práce s barevnými věcmi
Tekutý prášek nalijte do teplé vody. Vezměte si odmašťovač se sodou – odstraní nečistoty a nepoškodí látku ani barvu. Přípravek musíte nastříkat na límce (na věci s vysokou mírou znečištění aplikujte více přípravku). Poté nechte věci 10 minut nasáknout přípravkem. Poté vezměte plastový kartáček, namočte jej do tekutiny s práškem a pomocí něj nečistoty z límců setřete.
Stejným způsobem ošetřete i manžety. Rozpárané manžety jednoho rukávu položte rubovou stranou nahoru a druhý rukáv překrývající se přední stranou nahoru, ošetřete odmašťovadlem a otřete nečistoty kartáčkem namočeným v roztoku prášku. Poté manžety otočte, posuňte je tak, abyste opracovali nezpracované okraje, a nečistoty vykartáčujte. Vyčištěnou košili vložte do připraveného práškového roztoku.
Takto připravené košile je třeba nechat 10-15 minut namočené a poté je poslat do pračky.
Jak vyprat bílou košili ručně – šikovný hack
Praní bílých košil s tuhým límcem je trochu jiné než práce s barevnými věcmi. Především jde o to, v jakém roztoku je třeba takové věci prát.
Do vody je třeba přidat prášek a bělidlo. Pokud se věci namočí do bělidla předtím, než se vloží do pračky, bude účinek její práce lepší.
Jak prát košili ručně
Vezměte plastový kartáč, namočte jej do roztoku prášku s bělidlem a poté vydrhněte špínu z límce.
Poté ošetřete manžety odmašťovacím přípravkem, namočte kartáček do roztoku a vydrhněte s ním nečistoty. Košile nechte přibližně 30 minut namočené. Zbylá špína by měla vyjít během praní v pračce.
Lze prát košile v pračce – důležité informace o praní barevných a bílých košil
Jakmile jsou košile vyčištěné a namočené, klidně je pošlete do pračky – nejdůležitější je, že nemusíte volit program s vysokou teplotou. Pro praní předem vyčištěných barevných košil postačí program, který zahrnuje praní při 30 stupních.
Bílé košile je třeba prát v pračce při vyšší teplotě – 40 stupňů. Pokud zvolíte vyšší teplotu – košile budou silně stlačené.
Jak prát košile v pračce a jakými pravidly se řídit při praní bílých košil.
Oblečení bylo předem namočeno v prášku, proto při praní nalijte do pračky pouze kondicionér. Nevolte dlouhé prací programy a vysoké otáčky odstřeďování.
Pokud nechcete mít košile po vyprání příliš pomačkané – sušte je na ramenou, předtím rozepněte manžety a narovnejte látku. Pokud toto vše provedete – záhyby na košilích budou minimální.
To se vám bude hodit – na jaký režim prát košile v pračce snadno a rychle.
Pokud košile nemá závažné znečištění, které je třeba odstranit namáčením, můžete ji poslat rovnou do pračky. Zvolte jemné praní – to je takové, které zahrnuje praní při nízké teplotě a doporučují se nízké otáčky odstřeďování.