Proč přidávat do prádla ocet: Lifehack, o kterém jste nevěděli

Jen málokterá hospodyňka ví, že obyčejný ocet může být skvělou alternativou drahých pracích prostředků. Jak ho správně používat a jaký bude mít účinek – dále v materiálu.

Praní s octem v pračce / foto depositphotos.com

V době praček už praní dávno není něco složitého a rutinního. Jestliže naše maminky a babičky kdysi vyvařovaly prádlo v obrovských kotlích, aby dosáhly alespoň nějaké bělosti, pak v naší době je vše mnohem jednodušší a prozaičtější. A vezmeme-li v úvahu obrovský výběr nejrůznějších pracích prostředků, zdá se, že už víme všechno o tom, jak správně prát.

Málokdo si však uvědomuje, že nepostradatelným pomocníkem při praní některých věcí se může stát obyčejný ocet.

Dříve jsme vám řekli o tom, jak vyprat bílé záclony.

Proč přidávat do prádla ocet?

Hlavní funkcí octa při praní je rozpouštění tuků a odstraňování skvrn. V případě znečištění skvrn stačí navlhčit vatový tampon roztokem octa a vody v poměru 1:1 a nechat jej 15 minut působit, poté lze věc vyprat v pračce v běžném režimu.

Pokud hovoříme o tom, jak ocet působí na oblečení, pak v tomto případě reaguje kyselina octová se zásadami. Zjednodušeně řečeno, ocet rozkládá mýdlovou vrstvu, která se na oblečení nahromadí během několika praní. Tato vrstva je okem zcela neviditelná, ale přispívá k tomu, že se věci špiní mnohem rychleji. Pokud si všimnete, že vaše oblečení ani po vyprání není na dotek stejné jako obvykle, ale je mírně kluzké, jako by se na něm objevil neviditelný film – je čas použít ocet.

Existuje také přesvědčení, že praní s octem v pračce pomáhá odstranit vodní kámen.

Praní s octem – jak určit správné poměry

Bez ohledu na to, zda máte prát s octem v pračce nebo v umyvadle – snažte se nepoužívat čistý ocet. Zaprvé může změnit barvu tkaniny a zadruhé má ocet sám o sobě dostatečně silný zápach, který se bude později obtížně odstraňovat.

Zkušené hospodyňky radí při namáčení použít 50-70 ml octa na 5 litrů studené vody. Dávkování při praní v pračce – ne více než 100 ml. na jeden proces. V tomto případě je však žádoucí zapnout režim dvojitého máchání.

Jak odstranit zápach pomocí octa

Praní s octem proti zápachu není nový vynález, přišly na to naše maminky a babičky, když v obchodech nebylo takové množství pracích prostředků a o kondicionérech nikdo nikdy neslyšel.

K odstranění nepříjemného zápachu z tkanin stačí přidat do pračky 100 ml octa spolu s pracím prostředkem.

Praní s octem je naprosto bezpečné pro téměř všechny druhy tkanin. Mějte však na paměti, že ocet je kyselina a jeho nadměrné používání může zničit pračku i váš šatník.

Jak dezinfikovat věci octem / foto depositphotos.comJak dezinfikovat věci octem / foto depositphotos.com

Je možné prát kuchyňské utěrky octem?

Ano, lze, ale hospodyňky se neshodnou na tom, jak přidávat ocet při praní utěrek. Někteří tvrdí, že nejspolehlivějším způsobem je namočit kuchyňské utěrky do roztoku octa zředěného vodou v poměru 1:1. V tomto poměru se pak kuchyňské utěrky mohou prát i v pračce. Jiní trvají na tom, že vodu přidávat nelze a stačí ručník namočit do čistého octa na 30 minut, poté jej stačí vyprat ručně nebo pomocí pračky.

Další možností praní ručníků je jejich namáčení do octa s přídavkem jedlé sody. Tuto metodu si oblíbí zejména ti, kteří se snaží vyprat bílé věci nebo jim chtějí vrátit původní bělost.

Lze ocet použít k praní černého prádla?

Teoreticky ano, ale je třeba postupovat velmi opatrně, jinak hrozí, že se barva látky zkazí. Neměli byste zapomínat, že ocet je kyselina. Jeho nadměrné používání způsobí, že barvy na látce nebudou tak jasné, takže pokud nevíte, jak prát černé věci s octem – nepřehánějte to. Nikdy nenamáčejte černou věc do čistého octa ani nelijte ocet na skvrnu.

V takovém případě může ocet fungovat jako bělidlo a věc jen zničíte. Do umyvadla se studenou vodou přidejte 2-3 lžíce octa a černou věc namočte na hodinu, poté ji vyperte buď ručně, nebo v pračce.

Ocet na dezinfekci – jak to dělat správně

Neexistuje jednotný názor na to, zda ocet skutečně dezinfikuje věci, a v některých případech lékaři doporučují používat k dezinfekci horkou žehličku, nikoli ocet. Pokud se například jedná o dětské pleny, pediatři doporučují prát je v dětských pracích prostředcích a po usušení je určitě vyžehlit. V tomto případě se ocet nepoužívá.

Pokud ale nemluvíme o plenkách nebo dupačkách, ale o méně choulostivých věcech a nevíte, jak věci dezinfikovat octem, stačí je namočit do roztoku octa a studené vody a poté důkladně opláchnout.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Fantastické dekorace pro váš interiér

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: