Jak nejlépe vyčistit sporák: 5 osvědčených lidových prostředků

Jak vyčistit velmi znečištěný sporák bez použití chemikálií, se dozvíte v materiálu My.

Jak vyčistit sporák pomocí jedlé sody a octa / depositphotos.com

Nevyřčeným pravidlem každé hostitelky je umýt sporák ihned po vaření. Veškeré zbytky jídla, které zůstanou na varné ploše a jsou pravidelně vystaveny vysokým teplotám, zasychají a tuhnou a vyčistit je poté není snadný úkol. My vám poradí, jak vyčistit saze na plynovém sporáku a jaký je nejlepší způsob, jak to udělat.

Již dříve jsme vám prozradili, jak snadno a rychle umýt okna.

Než se pustíte do čištění sporáku, vezměte si k srdci několik doporučení, podle kterých budete moci kuchyň vyčistit rychle a bezpečně.

Jak vyčistit sporák - tipy / My InfographicsJak vyčistit sporák – tipy / My Infographics

Jak doma vyčistit plynový sporák od mastnoty

Jak vyčistit velmi znečištěný sporák / depositphotos.comJak vyčistit velmi špinavý sporák / depositphotos.com

Při vaření padají na varnou plochu kapky tuku, vroucí vody, koření nebo kousky pevných potravin. Pokud je včas neodstraníte, zbytky jídla se změní v černé saze, které se špatně čistí. Připravili jsme pro vás několik osvědčených možností, které můžete použít, pokud neradi používáte domácí chemii.

Ocet

Nejlepší možností je nalít ocet do rozprašovače a postříkat jím problematická místa. Pokud postřikovač nemáte, použijte houbu namočenou v octu. Přípravek naneste na nečistoty, nechte působit 15-20 minut, poté rozetřete a opláchněte vodou.

Pro čištění rukojetí a hořáků si připravte roztok – na 200 ml octa 700 ml vody. Namočte do něj části kuchyňské soupravy a vařte na plotně 20 minut. Poté opláchněte čistou vodou a otřete do sucha.

Soda

Připravte si čisticí kašičku z jedlé sody a vody, naneste ji na znečištěná místa a nechte půl hodiny působit. Poté opatrně odstraňte jedlou sodu hadříkem a varnou desku otřete do sucha. V žádném případě nedrhněte – zanechali byste na povrchu škrábance.

Jedlou sodu můžete smíchat s octem tak, že na varnou desku nejprve nalijete ocet a poté na něj nasypete prášek z jedlé sody. Počkejte několik minut a odstraňte prskající pěnu spolu s nečistotami.

Hořčičný prášek a sůl

Pokud chcete použít hořčici, kupte ji v prášku. Připravte si kašičku z hořčičného prášku a vody, naneste ji na nečistoty a nechte 20 minut působit. Poté varnou desku potřete měkkou houbou a prášek opláchněte čistou vodou.

Dalším dobrým pomocníkem pro hospodyňky je kuchyňská sůl. Je třeba rozpustit 20 g soli ve sklenici vody, směs nanést na vařič a nechat působit přes noc. Ráno roztok opláchněte čistou vodou a povrch otřete do sucha.

Naftalín

Čpavek je účinným prostředkem na staré zaschlé nečistoty na sporáku. Je třeba rozpustit 1 lžičku lihu ve 200 ml vody a roztok nanést na varnou desku. Po 10 minutách setřete měkkou houbou namočenou ve vodě. Optimální je namočit odnímatelné části varné desky do tohoto roztoku na 20-30 minut a těžko přístupná místa otřít vatovou tyčinkou namočenou ve čpavku.

Domácí mýdlo

Tento prostředek je nejlepší pro sklokeramiku a smalt, protože nepoškozuje citlivý povrch. Smíchejte 2 lžíce jedlé sody, 40 ml octa a 1 lžíci nastrouhaného mýdla, přidejte trochu vody a roztok promíchejte. Směs naneste na znečištěná místa, nechte působit 1-2 hodiny a poté ji smyjte vodou.

Smaltované mřížky nebo mřížky z nerezové oceli lze do tohoto roztoku ponořit na 10 hodin, poté je potřít tuhou houbou a opláchnout vodou. Pokud nejsou části varné desky příliš znečištěné, postačí 20 minut namáčení.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Fantastické dekorace pro váš interiér

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: