Jak správně odstranit žihadlo, jak zmírnit otok při včelím bodnutí a jak rozpoznat anafylaktickou reakci.
Co dělat, když vás bodne včela / depositphotos.com
Včelí bodnutí je většinou zcela neškodné: trochu bolí, bolí a přejde. Může však být i životu nebezpečné – pokud je člověk na žihadlo alergický nebo je žihadel mnoho. My radí, co dělat při bodnutí včelou a kdy okamžitě volat záchranku.
Již dříve jsme vám poradili, jak nakupovat jahody a neotrávit se – tipy, jak vybrat kvalitní bobule.
Včelí bodnutí – co dělat především
Nejdříve je třeba odstranit žihadlo, aby se jed nedostal do krevního oběhu. V tomto případě není dovoleno pokoušet se žihadlo zmáčknout nebo vytáhnout prsty – můžete zničit kapsli s jedem a siti zhoršit. Ze stejného důvodu by se neměla používat pinzeta. Vezměte jakýkoli tvrdý a plochý předmět, například plastovou kartu, přitiskněte ji na kůži a žihadlo odklopte.
Postupujte následujícím způsobem:
- Místo kousnutí omyjte mýdlem, solným roztokem (1 lžička na 1 šálek vody), potřete alkoholem nebo peroxidem, jódem, zeleným, furacilinovým roztokem;
- Přiložte na ránu studený obklad nebo led;
- užijte antihistaminikum – lék proti alergii, například suprastin;
- pijte hodně tekutin, abyste urychlili metabolismus a co nejdříve vyplavovali toxiny.
Chcete-li zmírnit svědění, naneste na místo kousnutí směs jedlé sody a vody v poměru 2:1. Pro zmírnění bolesti užijte analgetikum na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu.
Co dělat, když vás bodne včela a místo bodnutí je oteklé
Po bodnutí včelou často dochází k otoku, který lze zmírnit improvizovanými prostředky. Na místo bodnutí můžete vyvíjet tlak:
- led nebo ledový obklad zabalený do tenké látky;
- nahřívací polštářek se studenou vodou;
- hadřík namočený v ledové vodě;
- kovová lžíce;
- kostka cukru.
Místo kousnutí nikdy nečistěte kartáčkem – zvýšíte tím otok a svědění a do rány se může dostat infekce.
Čím potřít včelí bodnutí, když nemáte mýdlo a antiseptika?
Pokud nemáte po ruce mýdlo, alkohol a další dezinfekční prostředky, pak lze místo bodnutí ošetřit petrželí – rozdrtit list a potřít šťávou, nebo potřít něčím kyselým – například kyselými plody. Mléčná šťáva z pampelišky pomůže zmírnit bolest, zatímco máčení v čaji, šťávě z aloe, cibulové šťávě, ploštičníku nebo petrželi může pomoci snížit otok.
Jak dlouho trvá včelí bodnutí
Bolest, zarudnutí a otok obvykle odezní po několika hodinách, ale možná i dnech. Pokud vás včela bodne do obličeje, může otok trvat i několik dní.
Co dělat, když vás bodne včela a objeví se alergická reakce?
Ve většině případů není včelí bodnutí nebezpečné. U 2 % lidí však vyvolá těžkou alergickou reakci a může způsobit smrt. A není ani nutné spadat do těchto 2 % – pokud nestačí jedno včelí bodnutí, ale 5 a více, dojde k toxické reakci.
V takových případech je důležité jednat co nejrychleji – většina úmrtí při alergii na hmyzí jed nastává během první hodiny po bodnutí. Kdy zavolat záchrannou službu:
- Pokud postižený začne těžce dýchat nebo sípat; má pocit, že nemůže dýchat;
- se objevuje chrapot a problémy s řečí;
- nevolnost, bolesti břicha, průjem, zvracení;
- na těle se objevily červené skvrny, kopřivka;
- závratě, silná slabost;
- zvýšená srdeční frekvence;
- velký otok po kousnutí do obličeje nebo jazyka – více než 5 cm v průměru;
- včelí bodnutí zevnitř hrdla.
Zatímco přijíždí sanitka, ošetřete ránu, jak jsme již řekli, položte oběť na záda nebo na bok, odstraňte těsný oděv, přikryjte. V této době je lepší nic nepít, abyste nevyvolali zvracení.
Pokud postižený náhle nedýchá a nemá srdeční tep, zahajte kardiopulmonální resuscitaci: provádějte resuscitaci z úst do úst a nepřímou srdeční masáž.
A hlavně nepropadejte panice, na vašem soustředění a chladnokrevnosti může v tuto chvíli záviset život člověka.