Sněhobílá vana je snem každé hospodyňky, ale co dělat, když bělost časem zmizí a nahradí ji usazeniny, které nelze ničím vyčistit?
Jak vyčistit vanu od zatuchlého nánosu / foto depositphotos.com
Snad není hospodyněk, které by se alespoň jednou v životě nesetkaly s problémem zažloutlé vany. Některé dávají přednost drahým moderním prostředkům v domnění, že domácí chemie jde s dobou, což znamená, že čím dražší prostředek – tím je účinnější.
Jiní dávají přednost lidovým metodám našich maminek a babiček a věří, že nemá cenu znovu vynalézat kolo a vše nové je dobře zapomenuté staré. Jiní, než se s hlavou v pejru vrhnou do víru a začnou kupovat všechny inzerované produkty, raději vše radikálně pochopí a teprve poté se rozhodnou pro ten či onen prostředek.
Již dříve jsme psali o tom, jak odstranit zápach v toaletě, a dnes si povíme, jak jednoduše rychle a účinně vyčistit vanu od zažloutnutí a nečistot bez velkých výdajů.
Jak vyčistit vanu od zatuchlého nánosu – nejšetrnější metody k rozpočtu
Pro vybělení vany nemá vždy smysl kupovat drahé čisticí prostředky. Elementární znalosti chemie vám pomohou zvládnout tento úkol s co nejmenšími ztrátami. K bělení stačí povrch před čištěním zcela odmastit.
Pomůže vám samotný proces zbavování se nečistot:
- Obyčejná jedlá soda – dobře umyjte vanu, pak v misce smíchejte 3-4 lžíce jedlé sody se 2 lžícemi vody. Touto kaší potřete celou vanu a nechte ji 20-30 minut působit. Před tímto postupem není nutné vanu vytírat do sucha – výsledek čištění to vůbec neovlivní.
Po 20-30 minutách opláchněte všechnu jedlou sodu teplou tekoucí vodou. Pokud nebyla nečistota kritická, bude vaše vana opět sněhově bílá.
- Bělení – Když naše maminky nevěděly, jak vyčistit vanu od usazených nečistot doma, a chemický průmysl nehýčkal majitele speciálním výběrem čisticích prostředků, pro bělení vany se často používal obyčejný bělidlo. Vana se umyla, vytřela do sucha, odtok se utěsnil zátkou a houbou se na vanu nanesl bělidlo.
Po 20-30 minutách se vana umyla teplou vodou. Tento prostředek skutečně funguje, ale je třeba vědět několik důležitých věcí. Za prvé, bělidlo, stejně jako jakýkoli jiný bělicí prostředek, je roztok obsahující chlor. K bělení dochází právě na úkor chlóru. To znamená, že při použití tohoto roztoku bude minimálně v koupelně a na chodbě cítit štiplavý zápach chlóru. Pokud jsou v rodině malé děti, zvířata a osoby s astmatem nebo jinými dýchacími potížemi – neměly by být v době aplikace bělidla doma.
Mějte také na paměti, že chlor je žíravá látka a jeho použití bez ochranných gumových rukavic je přísně zakázáno, jinak hrozí vážné podráždění pokožky.
V neposlední řadě panuje přesvědčení, že bělidlo může poškodit smalt ve vaší vaně. Proto pokud máte starou vanu, která už nemá co ztratit, a vybělit ji jinými prostředky není možné – klidně použijte bělidlo. Pokud však teprve plánujete koupi vany – zeptejte se výrobce nebo prodejce na nejlepší prostředky, které lze pro tento model použít.
- Peroxid vodíku – Dalším způsobem, jak zbělit lázeň, je použít směs peroxidu a čpavku v poměru 1:3. To znamená, že na 100 gramů peroxidu je třeba vzít 300 gramů čpavku. Tímto roztokem se předem natře suchá otřená lázeň. Po 30 minutách se lázeň omyje teplou vodou. Metoda funguje, nicméně stejně jako v případě bělidla berte v úvahu přítomnost žíravých složek.
Směs vydává žíravý zápach a neměla by se používat, pokud jsou v blízkosti děti, zvířata nebo osoby s dýchacími problémy.
Jak vyčistit vanu od nánosů / foto depositphotos.com
Jak odstranit rez – nejjednodušší způsob
Stopy rzi se na vaně zpravidla objevují v místech, kde stěrka protéká. Neustále kape voda a stává se příčinou vzniku červených pruhů na smaltu. Pokud nevíte, jak vyčistit vanu od zažloutnutí – začněte tím hlavním.
V první řadě je třeba vyřešit problém s kohoutkem nebo výtlakem. Nechcete přece mít červenou značku – zavolejte instalatéra a nechte kohoutek opravit.
Až bude problém s kapající vodou vyřešen, umyjte vanu a vytřete ji do sucha. Nyní vezměte 100 g jedlé sody, přidejte 50 ml vody. Touto směsí potřete vanu a nechte sodu zaschnout. Po 10-15 minutách potřeme stěny vany octem. Není nutné nalít ocet do vany z láhve. Stačí ho nalít do misky a houbičkou ho nanést na povrch vany. Uvidíte chemickou reakci v podobě velkého množství pěny, která vyčistí povrch vany od skvrn.
Vana na mytí nádobí:
Jak se vypořádat s plakem – lifehack
Pokud nevíte, jak vyčistit vanu od plaku – začněte tím nejjednodušším. Nejprve minimalizujte všechny faktory, které vedou ke vzniku skvrn na povrchu skloviny. Věřte, že je to jednodušší, než se na první pohled může zdát. V podstatě jediné, co musíte udělat, aby vaše vana zůstala bílá co nejdéle, je otřít ji do sucha pokaždé, když se sprchujete.
Samozřejmě, pokud máte velkou rodinu a v koupelně stále někdo otevírá kohoutek, je nereálné pravidelně utírat povrch do sucha. Pokud si však doma stanovíte pravidlo, že tak budete činit alespoň před spaním, nebudete muset kupovat prostředky na odstraňování plaku. Na suchém povrchu se plak nevytvoří.