Mikrozelenina je užitečná superpotravina, kterou bychom měli pravidelně konzumovat.
Jak pěstovat mikrohlízy doma / depositphotos.com
Odborníci na výživu a dietologové tvrdí, že mikrozelenina je pro člověka nezbytná pro normální fungování jeho organismu. Takový doplněk stravy si můžete koupit v obchodě, ale proč, když si ho můžete vypěstovat doma. My vám prozradí, co si musíte koupit, abyste si mohli mikrozeleninu vypěstovat, a jak to správně udělat.
Dříve jsme hovořili o tom, jaké potraviny bohaté na draslík by měly být na každém stole.
Co jsou to mikrozelenina a proč ji potřebujete?
Mikrozelenina jsou malé sazenice různých plodin. Jejich stáří nepřesahuje dva týdny a na výšku budou mít takové rostliny maximálně 10 centimetrů. Za 5 až 10 dní získají tyto zelené rostliny maximální sílu a obsahují velké množství pro člověka užitečných látek.
Odpovědi na otázku, jaké jsou výhody mikrozeleninStojí za to podívat se na seznam účinných látek v jeho složení. Chlorofyl, stopové prvky, vitaminy, ale i organické kyseliny, esenciální oleje, karotenoidy – to je jen malý výčet toho, co získáte, pokud budete jíst mikrozeleninu. Takové rostliny jsou skutečným přínosem pro zdraví, zejména v zimě a na jaře, kdy ještě není čerstvá zelenina, ale tělo potřebuje vitaminy.
Jak správně pěstovat mikrozeleninu doma – příprava
Existuje několik způsobů, jak nejlépe pěstovat mikrozeleninu:
- V půdě;
- v bance;
- na ubrousky nebo papír;
- na vatě nebo gáze.
Než se do takového postupu pustíte, nezapomeňte, co je třeba k pěstování mikrozeleniny koupit. Budete potřebovat nádobu, semena rostlin, plnidlo a vodu. Úskalí pěstování konkrétního druhu mikrozeleniny závisí na typu semen, která si sami vyberete.
Jaké mikrozeleniny se snadno pěstují – jejich řada
Z mnoha druhů mikrozelenin stojí za to zastavit se u těch, které jsou pro lidský organismus nejvhodnější a které známe pro konzumaci v potravinách. Takových plodin je pouze 5:
- červená řepa, špenát, amarant. – se nejlépe pěstují v zemi, protože rostliny potřebují půdu;
- rukola, salát, ředkvičky, ředkvičky, červené a brokolicové zelí, hořčice. – pro pěstování postačí vlhká utěrka;
- hrách, fazole, cizrna, čočka – Optimální je pěstování ve vodě, kterou je třeba pravidelně měnit, aby semena neplesnivěla;
- cibule, pór – Je zapotřebí hluboká nádoba do 2 cm a semena by měla být vysazena hustě;
- pšenice, ječmen, oves, kukuřice, rýže. – semena se předem namočí na 12 hodin, aby rychleji vyklíčila.
Při pěstování microgreens je důležité udržovat nádobu stále vlhkou, jinak semena a klíčky uhynou.
Jak pěstovat mikroklíčky v misce s půdou
Nejjednodušší a nejpohodlnější je pěstovat mikrozeleninu v půdě. Budete k tomu potřebovat:
- mělkou misku s otvory na dně;
- víko zásobníku;
- nádoba s rozprašovačem pro zvlhčování půdy;
- zasazení semen;
- půda;
- temperovaná voda při pokojové teplotě.
Zeminu rozprostřete v misce do výšky 2-3 cm. Semena zasaďte rovnoměrně po celé ploše. Půdu navlhčete vodou, misku zakryjte víkem a postavte na teplé místo. Půdu zalévejte každých 3-5 dní a dvakrát denně otevírejte víko, aby se sazenice provzdušnily. Jakmile se objeví první klíčky, sejměte víko a postavte zásobník na okenní parapet.
Jak si doma vypěstovat mikrozeleninu bez zeminy – metody
Existuje několik možností, jak pěstovat mikrozeleninu doma bez půdy. Jedná se o alternativní metody, které nejsou o nic horší než ty tradiční a pomohou vám rychle získat dlouho očekávanou superpotravinu.
Ve sklenici
Pro tuto metodu potřebujete litrovou sklenici, 3 polévkové lžíce semen, víčko s otvory nebo kousek gázy. Do sklenice nasypte semena, zalijte je vodou a nechte je tam přes noc. Ráno vodu slijte, semínka propláchněte, až bude voda průhledná. Slijte všechnu tekutinu, sklenici uzavřete víčkem nebo gázou a otočte ji dnem vzhůru. Sklenici postavte na teplé místo a každé ráno semínka propláchněte. Když jsou klíčky 3-4 cm vysoké, lze je konzumovat.
Na papír nebo kapesník
Druhá možnost pro snadné pěstování mikrozeleniny. Ujistěte se, že máte:
- mělkou, širokou nádobu s děrovaným dnem a podnos k ní;
- papírový ručník, světlý toaletní papír nebo kapesník;
- semena, vodu v nádobě s rozprašovačem a potravinovou fólii.
Dno nádoby zakryjte zvolenou náplní, postříkejte vodou. Po celé ploše rovnoměrnou vrstvou semen nádobu zakryjte fólií a postavte ji na teplé místo. Každý den na 20-30 minut odstraňte fólii, aby se semena provzdušnila, a postříkejte je vodou. Jakmile se objeví první klíčky, odstraňte fólii a nádobu přemístěte na okenní parapet.
Na vatu nebo bavlněné disky
Třetí způsob, díky němuž mikrozelenina poroste rychle a bez problémů. K výsadbě budete potřebovat nádobu s víkem, vatu nebo disky, semena a stálou vodu. Dno nádoby musíte vyložit určenou výplní, navlhčit ji vodou. Vyložte semena, přikryjte je víkem a přemístěte na teplé místo. Každý den nádobu větrejte a semínka při vysychání postříkejte. Jakmile se objeví první klíčky, sejměte víko a nádobu s mikrozeleninou ponechte na okenním parapetu.